Remarketing & Retargeting

Remarketing (yeniden pazarlama) ve retargeting (yeniden hedefleme) pazarlamacıların sıklıkla kullandığı yöntemlerdendir. Her iki kavram da temelde, aynı kullanıcıya birden fazla kez yapılan pazarlama çalışması olarak tanımlanabilir. Ancak retargeting kavramı kullanıcıların sadece online olarak hedeflendiği durumlarda kullanılırken, remarketing kavramı yeniden hedeflemeyi de kapsayacak şekilde aynı tüketiciye birden fazla kez yapılan pazarlama faaliyetleri için kullanılır. Bu bağlamda yeniden hedefleme, yeniden pazarlamanın bir alt dalıdır da diyebiliriz. Google Adwords’ün 2010 yılında reklamları yeniden hedeflenecek şekilde geliştirdiği sistemine “remarketing araçları” adını vermesiyle bu iki kavram pazarlamacılar arasında da kafa karışıklığına sebep oldu.

Tüm bunlar bir yana özetle ürün ve hizmetlerini yeniden satmak veya yeniden tanıtmak isteyen markalar hem remarketing hem de retargeting reklamlarını kullanabilirler.

Remarketing – Yeniden Pazarlama

Remarketing yani yeniden pazarlama, bir markanın ürünlerine ilgi duyan veya daha önce ürünlerini kullanmış olan tüketicileri sürekli mala, hizmete veya markaya maruz bırakmak üzerine kuruludur. Remarketing kampanyaları offline pazarlamada, email pazarlamasında, telefonla pazarlamada, arama motoru pazarlamasında ve sosyal medya pazarlamasında kullanılabilir.

Retargeting – Yeniden Hedefleme

Retargeting yani yeniden hedefleme, bir markanın web sitesini ziyaret etmiş kullanıcılara arama motoru pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması ağları gibi görüntülü reklam ağlarında “takip etmek” üzerine kuruludur. Retargeting sayesinde kullanıcılar segmente edilip onların davranışlarına göre kampanyalar kurgulanabilir.

Girişte bahsedilen karışıklıktan dolayı bazı pazarlamacılara göre; sadece daha önce bir markanın ürünleriyle ilgilenmiş ancak mal veya hizmet kapsamında faydalanmamış kişilere yapılan kampanyalar retargeting kampanyalarıdır. Bu görüşe göre retargeting kurguları genel olarak daha önce ilgi duymuş ancak dönüşüm gerçekleştirmemiş kullanıcılara gösterilir.

Dijitalde Hedeflerinizi Tutturun

Doğru dijital medya planlaması ile potansiyel müşterilerinize ulaşın

Neler Yapıyoruz?

Dijital yarışta rakiplerinizden kolayca sıyrılın
SEM - SEARCH ENGINE MARKETING
Arama Motoru Pazarlaması (SEM), arama motorlarında en görünür alanlarda yer almanızı ve dönüşümleri artırmanızı sağlar.
Detaylar >
SMM - SOCIAL MEDIA MARKETING
Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) ile hedef kitlenize nokta atışı yapın, satışlarınızı ve dönüşümlerinizi maksimize edin.
Detaylar >
SEO - SEARCH ENGINE OPTIMIZATION
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile organik aramalarda görünürlüğünüzü artırın, bilinirlik kazanın.
Detaylar >
DİJİTAL MEDYA PLANLAMA
Dijital ve geleneksel medyada bütçenizin en doğru şekilde yönetilmesini sağlayarak dönüşümlerinizi artırıyoruz.
Detaylar >
GROWTH HACKING
Kurum kültürünüzü, vizyonunuzu ve hedeflerinizi harmanlayıp size özel yayılım stratejisi belirliyoruz.
Detaylar >
GOOGLE ADWORDS REKLAMLARI
Google Adwords Reklamları ile rakiplerinizden daime üstte olun, en iyi dönüşüm ve satış performansını yakalayın.
Detaylar >